Egerszlyv (vgmadrflk csaldja)
2009.07.22. 09:21
Van benne egy-kt rdekessg.
Az egerszlyv a madarak osztlynak slyomalakak rendjbe, ezen bell a vgmadrflk csaldjba tartoz faj.
- Egyes rendszertani munkk a slymokat s az egyb nappali ragadoz madarakat kt kln rendnek tekintik, ebben az esetben ez a faj a vgmadr-alakak rendjbe tartozik.
- Ms munkk szerint valamennyi slyom s vgmadr, s gy ez a faj is, a glyaalakak rendjbe tartozik.
Elfordulsa:
Eurpa, zsia nagy rszn klt, egszen a Bering-tengerig elfordul. Telelni dlre vonul. A Krpt-medencben lland.
Megjelense:
Testhossza 50-57 centimter, szrnyfesztvolsga pedig 110-130 centimteres. Az egerszlyv nehz, kzepes vagy nagy termet, szles szrny s rvid fark madr. A toj nagyobb s testesebb a hmnl. Sznezete vltoz, a sttbarntl a majdnem fehrig terjed, ami egyedlll az eurpai ragadoz madarak kztt. Vilgos szn madarak minden populciban elfordulnak, nmelyikben szablyosan gyakoriak, ami igen eltr mintzatokhoz vezet. Sokuk feje, hasa s szrnynak als fele fehr. A vilgos sznvltozaton kvl ltezik stt s rtszn vltozat is.
Az egerszlyv vagy kertskarkon s oszlopokon l, vagy a felszll lgramlatokon kering. Nyvogshoz hasonl kiltsokat hallat.
letmdja:
Gyakran ltni a nylt kultrtjak s erdszlek felett vitorlzni, ilyenkor szrnya enyhe "V" alakban felfel hajlik. Az olyan terleteket kedveli, ahol vltakoznak az erdk s mezk, a rtek s szntfldek. Dl-Eurpban fleg szubalpin s hegyi erdket npest be. A klt- s hlhelye mindig fkon van. Kzp-Eurpban messze a leggyakoribb ragadoz madr, de helyenknt llomnya drasztikusan lecskkent.
Gyenge lbval s rvid karmaival az egerszlyv csak kis llatokra vadszhat, legfljebb mkusmret llatokat ejt el. Fknt pockokat fog, de gykokat, kgykat, madrfikkat s rovarokat is eszik. Igen alkalmazkod-kpes madr, midig azt a tpllkot fogyasztja, ami a legknnyebben elrhet szmra. Azokban az vekben, amikor sok a mezei pocok, tbb tojst rak s tbb fikt nevel fel. A dgket is fogyasztja.
Megfigyelhelyrl kmleli a krnyket, vagy lassan krz a tj felett, majd hirtelen lecsap az ldozatra.
Szaporodsa:
Az szakon l egerszlyv vonul madr, prilisban tr vissza tli szllsairl kltterleteire. Magyarorszgon lland. Fkra vagy sziklaprknyra gallyakbl pti fszkt. ltalban az elz vi, maga ptette fszkt hasznlja jra. Miutn mindig kijavtja vagy megmagastja, idvel fl mter magas, akr 80 cm tmrj vrak is ltrejhetnek. Az egerszlyv kltterlete fltt nszreplst mutat be, nagy magassgokban krz s zuhanreplsekben szll al. Tbbnyire prilis vgn rakja le els tojsait, s rgtn el is kezd kotlani. 2-3 tojst rak, kotlsi ideje 33 nap. Az lyvek szma is ersen fgg a pockok, egerek szmtl. A klts alatt s a kvetkez nhny napban a hm hordja a tpllkot a fszekhez. Amikor a fikk els fedtollai kibjnak, mindkt szl vadszni indul. A toj kezdetben feldarabolja a zskmnyt, s a falatokat a fikk csre el tartja, ksbb a szlk a tpllkot a fszek szlre helyezik. Ha nem tudnak elegend tpllkot szerezni, akkor hosszan tart harc alakulhat ki a fikk kztt, ami gyakran a legfiatalabb fika pusztulsval vgzdik. Krlbell 40 nap utn, ltalban jnius vge fel a fikk kireplnek. Az els hetekben az gakon lve szleik tovbb etetik ket, ebben az idszakban hangos kiltozssal hvjk fel magukra a figyelmet. Augusztusban, a vonuls kezdetekor sztesik a csald: a fiatal madarak kborolnak vagy dl fel vonulnak, a felnttek Kzp-Eurpban maradnak, s sok helytt kltterletkn vszelik t a telet. Kemny teleken sokuk elpusztul, de tavasszal a legtbb terletet jra benpestik a dlrl rkezk.
Vdettsge:
Magyarorszgon vdett, eszmei rtke 10 000 forint. Eurpban biztos llomny fajnak szmt. A Termszetvdelmi Vilgszvetsg Vrs Listjn nem veszlyeztetettknt szerepel. Mint Eurpa nagy rszben, haznkban is a leggyakoribb ragadoz madr, 3000-5000 pr l itt.
Rokon fajok:
Legkzelebbi rokonai kzl haznkban is fszkel a gatys lyv s a pusztai lyv. szak- s Kzp-Amerikban, valamint a Karib-tenger szigetein honos a rtfark lyv. A vrsvll lyv Kanada, az Amerikai Egyeslt llamok s Mexik nylt, fkkal tarktott fves pusztin l. Szintn az amerikai kontinens lakja a szlesszrny ly. Ezen kvl mg 21 rokon fajt sorolunk a Buteo nemzetsgbe.
|