Vndorslyom
2009.07.15. 10:57
Hihetetlen technika, hihetetlen sebessg, elkpeszt adatok!
A vndorslyom a slyomalakak rendjhez, azon bell a slyomflk csaldjhoz tartoz faj.
Elfordulsa:
A vndorslyom kozmopolita elterjeds faj, amely megtallhat Eurpban, zsiban, szak- s Dl-Amerikban, Afrikban s Ausztrliban. Nagy elterjedsi terlete miatt szmos alfaja alakult ki. Nem vonul, de az szaki populcik kborl egyedei tlen dlebbre hzdnak, mg az enyhbb ghajlaton klt llomnyok egyedei helyben maradnak, br ezek is nagy terleten kborolnak.
Megjelense:
E ragadoz hossza 40-46 centimter, szrnyfesztvolsga 92-110 centimter, a testtmege a hmnl 600-750 gramm, mg a tojnl 900-1300 gramm. A hm egyharmaddal kisebb, mint a toj. A kifejlett pldnyok tollazata a htoldalon stt palaszrke, a hasi oldalon hfehr alapon, sorokba rendezdtt fekete, csepp alap pettyekkel. Faji jellegzetessge a fekete sapka s a szles, fekete, jl krlrajzolt bark pofja kt oldaln. A felstesten sttbarna alapszn fiatal egyedeken is jl lthat ez, csak szne barna. A fiatalok hasi tollazatnak alapszne halvny srgsbarna, hosszks sttbarna szrfoltozssal.
letmdja:
A vndorslyom tarts, gyakran lethosszig tart prkapcsolatban l. Br elssorban sziklafalakon, magas pleteken klt, akr a fldre (pldul homokdnre) is lerakhatja tojsait. Vadszatra kedveli a nylt, szabad terleteket, pldul a pusztkat, sztyeppket, mocsarakat s flsivatagokat. Vadszterletnek nagysga rendszerint 40 - 200 ngyzetkilomter. A vndorslyom szinte kizrlag repl madarakra vadszik. A verb nagysgtl a gm mretig tbb szz madrfaj szerepel az „tlapjn” vilgszerte. Emellett nagyobb, repl rovarokat, denevreket, egyes helyeken rgcslkat is zskmnyolnak. Tmadst ltalban nagyon magasrl indtja. sszezrt szrnyakkal, meredek szgben, zuhanreplsben tmad, amelyet rvid, erteljes szrnycsapsokkal gyorst fel. Ilyenkor – mrsek tansga szerint – akr a 300 km/rt is elrheti a zuhan madr sebessge. Az ldozatot kisebb sebessgnl egybl megragadja. Nagyobb sebessg esetn, pedig htrafesztett, borotvales hts karmval „hastja” vgig a zskmny htt, ltalban eltrve annak gerinct. Emellett ms mdszerekkel is szokott vadszni. Ilyenkor a sk, vizes terletek felett alacsonyan s gyorsan replve psztzza a vzpartot s a sekly rszeket, parti madarak utn kutatva. A felriad csapatbl gyakran sikeresen zskmnyol. Sokszor vadszik prban is. Tli idszakban az ssze szokott prok egytt indulnak vadszni. ltalban a hm magasabban ksri a tojt, s tmad elszr a felriasztott prdra. Ha az els tmads nem sikerl, akkor felvltva tmadjk a kiszemelt zskmnyt. Brmilyen j vadsz is azonban a vndorslyom, csupn minden tdik-tzedik tmadsa eredmnyes. Haznkban leggyakoribb zskmnya a hzigalamb s a seregly, de a tpllkmaradvnyok s az eddigi megfigyelsek alapjn meggyvg, kk cinege, feketerig, verb-fajok is kedvelt prdi. Vizes lhelyeken fleg dankasirlyt, csrg rct s pajzsos cankt ejt el. Kpes elfogni a kivlan repl sarlsfecskt is. A szabad termszetben 20 vet is lhet.
Szaporodsa:
Ivarrettsgt 3 ves korban ri el. A kltsi idszak mrciustl mjusig terjed ki, vente egyszer klt. A toj 3-4 tojst rak, melyeken 29-32 napig kotlik. A fiatal madarak 35-42 nap mlva replnek ki.
Krpt-medencei llomnya:
A vndorslyom hazai llomnya az 1930-as vekben 40-50 pr lehetett. Legkedveltebb kltterletei kz tartozott a Bkk, a Zempln, ezen fell a Dunakanyar s tgabb trsge: a Pilis, a Brzsny s a Gerecse. 1950-ben 19 prra becsltk az orszgos llomnyt, de csak nhny prnl talltak fikkat. Az llomny cskkensben ekkor a fszkek kifosztsa is jelents szerepet jtszott. Az Eurpai Termszetvdelmi Bizottsg 1973-ban Strasbourgban tartott lsn kszlt jelentsben megllaptotta, hogy a vilgllomny a krnyezetben tartsan felhalmozd, szintetikus rovarirt szerek, fleg a DDT bevezetse okozta. Utols ismert hazai klthelye a bkki kveken volt 1964-ben, ekkor a Budapesti llatkert szmra begyjtttk a fikkat. Ezutn sikeres kltsrl mr nincs adat. Egy nagymret balatoni halpusztulst kveten haznkban – a vilgon elszr – 1968-ban a DDT hasznlatt betiltottk, ezt kveten mg vtizedeket kellett vrni, amg kedvez hatsok jelentkeztek. A fajvdelmi intzkedsek, fknt az emberre is veszlyes DDT betiltsnak hatsra Nyugat-Eurpban llomnya lassan stabilizldott. 1997-ben Magyarorszgon 33 v utn ismt sikeresen klttt vndorslyom, a fszekbl 2 fiatal madr replt ki. 1997 ta a vndorslyom minden vben sikeresen klttt haznkban. A prok szma lassan nvekszik, 2005-ben mr 7 pr fszkelt.
Veszlyeztet tnyezk:
Zavars - A fszkel helyek hborgatsa a nvekv turizmus miatt egyre gyakoribb. A zavars legtbbszr nem szndkos, de az ismert, tradicionlis helyeket madrmegfigyels cljbl is felkeresik. Ez is elegend lehet ahhoz, hogy a slyom magra hagyja a tojsokat, illetve a fikkat. Ha a zavars hosszabb ideig tart s a madr nem mer visszatrni a fszekhez, akkor ez a fszekalj pusztulsval jrhat – kihlnek / tlmelegednek / elznak a tojsok, hgutt kapnak / megfznak a frissen kikelt fikk. Legtbbszr az vatlan kirndulk, illetve az erdszeti munkk zavarjk meg a kltst.
Rossz minsg fszkel helyek - A vndorslyom a slyomflkhez tartoz tbbi fajhoz hasonlan nem pt fszket. Rendszerint termszetes vagy mestersges sziklaregekben, emberi ptmnyek zugaiban rakja le tojsait. A rosszul megvlasztott kltregekben gyakori a tojsok vagy a fikk pusztulsa, de elfordul az bnyszati tevkenysg miatt, idjrsra visszavezethet okok (pldul csapadkvz lefolysa az regbe stb.) miatt is.
ramts - Ma a ragadoz madarakat fenyeget egyik legnagyobb veszlyforrs a kzpfeszltsg hlzatok oszlopain elszenvedett vgzetes ramts, amely a vndorslymot is fenyegeti. Az ramszolgltatk, a Nemzeti Parkok s a Magyar Madrtani s Termszetvdelmi Egyeslet a legveszlyesebb oszlopok felmrsvel s szigetelsvel prbljk kikszblni az elhullsokat.
Vegyi anyagok - A vndorslyom az 1960-as vekben egy nvnyvdszer, a diklr-difenil-triklr-etn – vagy kzismertebb nevn a DDT – miatt pusztult ki haznkbl (s az szaki flteke sok rszrl). A DDT a tpllklncon keresztl bejutott a slymokba, s felhalmozdott szervezetkben, ahol a hormonhztartsra fejtette ki hatst. Ennek eredmnyekppen megvltozott a slymok viselkedse, elmaradt a przs, illetve sikeres przs esetn, a kpzd tojsokba nem plt be a kalcium – az gy lgyhjv vlt tojsok pedig sszetrtek a kotl madr alatt. A DDT-t 1968-ban betiltottk haznkban, majd ksbb a vilg ms rszein is. A vndorslyom llomnyai lassan helyrellnak, azonban a veszly nem mlt el.
Fszkek kifosztsa - Korbban a kltsek sikert a fszekaljak solymszati clra trtn kifosztsa jelentsen veszlyeztette. A termszetvdelmi jogszablyok s rdekrvnyests szigorodsa, valamint a fogsgban tartott madarak eredmnyes tenysztse miatt ma mr ez nem jellemz.
Lelvsek - Egyes vadszok ragadoz madarakkal szembeni hagyomnyos ellenrzsei miatt ritkn, de mg ma is elfordulnak illeglis lelvsek. Ez ellen a vadszati s termszetvdelmi szervezetek kzsen kzdenek.
A vndorslyom Magyarorszgon fokozottan vdett, emellett a Washingtoni-egyezmny (CITES) ltal is vdett. Emiatt exportja s importja is engedlykteles. Mivel a solymszok legkedveltebb vadszmadara, a bemutatkon, vadszatokon val rszvtel sorn be kell tartani az elrsokat.
|