A lovak trzsfejldse
2008.08.26. 12:36
Az Egyeslt llamok dli rszn 1967-ben egy csontvzat talltak az eocn kori kzetrtegekben. Ez volt az Eohippus, amelytl kezdve nyomon kvethetjk a lovak fejldst 60 milli ven keresztl, egszen az Equus cabalusnak, a hzil snek-mintegy egymilli vvel ezeltti- megjelensig. Az Eohippus rka nagysg llat volt, ngy ujjal a mells, s hrom ujjal a hts lbakon. A szrzete cskos vagy foltos lehetett. A mocsaras terleteket fk nlkli sksgok vltottk fel, s az Eohippus leszrmazottjai alkalmazkodtak ehhez. Amerikbl kiindulva elterjedtek az egsz Fldn, a jgkorszak eltt meglv fldszorosokon keresztl. Ksbb a lovak teljesen eltntek az amerikai kontinensrl, egszen addig, amg a XVI. szzadban a spanyol hdtk be nem teleptettk ket.
Ebben az vszzadban hrom professzor, J. G. Speed Edinburghbl, Edward Skorkowski Krakkll s Hermann Ebhardt Stuttgartbl alapos vizsglatoknak vetette al a korai lovak csontjait, fogazatt s egyb maradvnyait. Kutatsaik eredmnyekppen azt a kvetkeztetst vontk le, hogy a l hziastst-ami 5000-6000 vvel ezeltt trtnt Eurzsiban (Monglia)-megelzen az Equus fajnak ngy alfaja volt. Ezeket a kvetkezkppen neveztk el:
-1-es pnitpus => Ez a tpus szaknyugat-Eurpban fordult el. 126-128 cm magas volt, egyenes fej, szles homlok s kicsi flek jellemeztk. Igen jl brta a nedvessget, s a zord krlmnyek kztt is jl boldogult. Az Alaszkban tallt leletek alapjn llkapcsa az Exmoorhoz hasonltott leginkbb.
-2-es pnitpus => szak-Eurzsiban elfordul tpus volt, 140 s 142 cm kztti marmagassggal. Nehz testalkat s durva megjelens a legfbb jellemzje. Nagy fej konvex profil llat, leginkbb a przewalski lhoz hasonltott. A hideggel szemben ellenll, erteljes l volt.
-3-as ltpus => Ezt a Kzp-zsiban elfordul llatot a kvetkezk jellemeztk:kb.143 cm marmagassg, sovny testalak, vkony br, finom flek, hossz, keskeny test s nyak, valamint csapott far. Ellenllt a kiugran meleg idjrsnak is, s kpes volt sivatagi krlmnyek kztt is fennmaradni.
-4-es ltpus => Ez a l Nyugat-zsiban fordult el s az arab l „prototpusnak” tekintik. 100 s 110 cm marmagassg, igen finom, trkeny felpts, kis fej s konkv profil llat volt.
A ngy alaptpus egy lpssel kzelebb visz bennnket a modern lfajtkhoz.
A mai lovak teht mind egyazon stl eredeztethetk, s a fajtk kztt meglv klnbsgek a fldrajzi, ghajlati eltrseknek s a tenyszti munkknak ksznhetk. A vaskorban mr nagy klnbsg figyelhetk meg a keleti s a nyugati lovak kztt. A keleti lovak legjelesebb kpviselje a szktk lova. Ez egy, az arab lra emlkeztet, de annl tmegesebb, kb. 135 cm marmagassg, nemes megjelens, szp l volt. Hadizskmny formjban terjedt el Grgorszg s a Rmai Birodalom terletn is. Eurpban ekkor az gynevezett kelta l volt az elterjedt, amely kisebb s vkonyabb csontozat volt a szkta lovaknl. A mai hidegvrhz hasonl lovakat teht nem Nyugat-Eurpban tenysztettk elszr, hanem a Perzsa Birodalomban, i. e. 5. szzadban. A nyugati lovagok hidegvr jelleg lovai csak sokkal ksbb alakultak ki. A meghatroz jelentsg arab lovakat nagyon ksn, a 7. szzad krnykn tenysztettk ki. Ezek a lovak –mivel Arbiban lovak mg az i.e. 4.-5. vszzadban sem lteztek- minden bizonnyal perzsa s trkmn skre vezethetk vissza, viszont az arabok olyan magas szintre emeltk ltenysztsket,(tudatos tenysztst folytattak, trzsknyvet vezettek lovaikrl-fejben) , hogy szinte nincs olyan melegvr lfajta, aminek a kialaktsban ne jtszottak volna szerepet. Az idszmtsunk utni vszzadok a l trzsfejldse szempontjbl mr szinte elhanyagolhat vltozsokat hoztak, viszont annl nagyobb vltozatossgban alakultak ki a vilg klnbz lfajti, az 50 cm magas Fallabelltl a ktszz cm magas Shire-ig, a msfl mzss shetlanditl a tizenkt mzss hidegvrkig-, amelyek mind egyazon fajhoz tartoznak.
Al szne, br a teljestmnnyel nem ll sszefggsben, mgis nagyon fontos. Fontos egyrszt azrt, mert bizonyos sznek bizonyos fajtkhoz rendelhetk, vagy mint kizrlagos szn, vagy mint jellemz szn. Vannak fajtk, amelyek brmilyen sznben elfordulhatnak. A hagyomnyos fajtknak tbbnyire van jellemz vagy kizrlagos sznk. Ezenkvl eszttikai szempont is, hiszen egy szp szn l jelentsen megnveli az adott l fizetsi hajlandsgunkat, ha ppen vsrlsrl van sz. Tny, hogy azonos kt l kzl, ha az egyik hollfekete vagy izabellafak, bizonyra keresettebb lesz, mint pej trsa. A szn meghatrozsnl beszlhetnk alapsznekrl, azok vltozatairl, s ezen bell nehezen megklnbztethet rnyalatokrl. A fszn s a sznvltozat lland tulajdonsga az egyednek, a sznrnyalat viszont nagyban fgg a l kondcijtl, szrzettl, az vszaktl, egszsgi llapottl. Ezrt a sznrnyalatokat a l azonostsa, trzsknyvezse sorn nem lehet alapul venni, mg az alapsznt s annak szn vltozatt szksgszer. A jl tpllt, egszsges l, rvid nyri szrzetn alma nagysg krk jelennek meg (almzottsga). Minden alapsznben megjelenhet a tzttsg, ami bizonyos mennyisg fehr szrszl jelenltre utal. Ez alapjn lehet gyren tztt, tztt, ersen tztt srga, pej, fekete, stb. A magyar nyelv a kutatk szerint kb. 300 szt hasznl a l sznnek jellsre. Termszetesen ezek kztt vannak szavak, amelyek azonos sznt jellnek, csak ms tjegysgekben hasznlatosak. Az alapsznek, amit mindenhol csakis ugyanarra a sznre lehet rteni s hasznlni, az albbiak: srga, fekete, pej, fak, deres s a szrke. Specilis szn a tarka, amikor az elbbi alapsznek fehr foltokkal jelennek meg a l testn .A l sznnek rkldse sokat vitatott, bonyolult krds, mgis az mondhat, hogy a fent lert sorrendben nyomja el az ersebb szn a gyengbbet. A leggyengbb a srga, a legersebb a szrke. Ez adja a szn rklds kt alapszablyt: kt srga lnak csak srga csikja szlethet, illetve szrke csik csak akkor jhet a vilgra, ha legalbb egyik szl szrke. A srgt ugyanis minden szn elnyomja, a szrke pedig minden sznt elnyom, ha megjelenik adott egyedben. A srga szn: a szrszlak szne a barna, srgsbarna valamilyen rnyalata a vilgos mogyorszntl a majdnem feketig. A hossz szrk s a lbvgek nem feketk, hanem a fedszrkkel kzel azonos sznek. A lovon- brmi olyan szn legyen is- elfordulhatnak fehr jegyek. Ezek a fejen s a lbon esetenknt ritkn a test egyb tjn jelennek meg. A fejen elfordul jegyek az albbiak. A homlokon megjelen kisebb-nagyobb fehr foltok a virgcsa, a kis virg, a virg, a kis csillag, a csillag, nagy csillag, flhold, szablytalan nagy csillag, megnylt csillag, orrhtra nyl csillag. Ezek lehetnek gynevezett rnykolt szlek. Az orrht kzepn van a rvid, hossz, keskeny, szles orrcsk, az egsz orrhton a homloktl az orrnylsok magasig fut a hka, ami lehet keskeny hka, szles hka, megtrt hka. Az orron lv rzsaszn kisebb-nagyobb folt az orrfolt, ha a jegy a felsajakon van, akkor piszra ha az alsn, akkor trcsa. Ha mindkettn s nagy kiterjeds, akkor tejfeles szj a l, ha ugyanez a jegy pettyes, akkor bkaszjrl beszlnk.
|